Picie wody a zdrowie. Czy woda z plastiku jest zdrowa?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Korzyści z picia wody filtrowanej jest wiele. Jak jest w przypadku picia butelkowanej wody mineralnej? Sprawdźmy! Przedstawiamy zalety i wady obu z nich.

Picie wody powinno być regularne i, co ważne, powinno stanowić nasz nawyk niezależnie od wieku. Zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy potrzebują regularnego, skutecznego nawadniania. Woda wspiera procesy metaboliczne, a także pracę wszystkich układów w tym sercowo-naczyniowego, immunologicznego, trawienia i oddechowego. Jaką wodę wybrać?

Zalety wody filtrowanej

Woda filtrowana zyskuje popularność. Powodem jest rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów. Coraz więcej osób dostrzega niszczący wpływ jaki mają na środowisko naturalne jednorazowe butelki PET. Woda filtrowana pozwala znacząco ograniczyć ich zużycie i uwolnić się od sterty plastiku zalegającego na wysypiskach – zatruwającego glebę, powietrze i wody.

Filtrowanie wody wiąże się też z dużą wygodą. Łatwiej jest napełnić dzbanek filtrujący i poczekać kilkanaście sekund na przefiltrowanie niż specjalnie wychodzić po wodę do sklepu. W przypadku wody filtrowanej nie musimy jej dźwigać ze sklepu!

Zatruwanie środowiska naturalnego i komfort użytkowania na co dzień to nie jedyne zalety filtrów do wody. Woda filtrowana, podobnie jak butelkowana, również zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki i minerały choć zazwyczaj w nieco mniejszej ilości. Woda mineralna lub źródlana rozlewane są jednak do jednorazowych butelek PET, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Pod wpływem wysokich temperatur lub zniszczenia (np. zgniatania) butelek PET do wnętrza mogą przedostawać się bowiem drobinki plastiku. Te z kolei mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem naukowców, mogą wpływać m.in. na gospodarkę hormonalną człowieka i płodność, a nawet powodować takie schorzenia jak cukrzyca, otyłość czy nowotwory.

Woda filtrowana, nawet gdy korzystamy z butelki filtrującej, nie stwarza takiego zagrożenia. Dzbanki filtrujące są przystosowane do wielokrotnego użytku i mogą być stosowane wiele lat. Podobnie jest w przypadku butelek filtrujących, które są bezpieczne dla zdrowia i pozbawione w swoim składzie bisfenolu A (BPA). Szukasz butelki filtrującej lub niezawodnego dzbanka z filtrem? Wejdź na blog o dobrych praktykach po więcej informacji.

Woda butelkowana a zdrowie

Woda sprzedawana w butelkach to najczęściej woda mineralna lub źródlana. Woda mineralna zawiera duże ilości minerałów. Ilość składników mineralnych powinna wynosić od 500 do 1000 mg w litrze. Woda źródlana z kolei zawiera do 500 mg/l składników mineralnych. W stosunku do wody z kranu jest to więc zazwyczaj spora różnica. Można stwierdzić, że na tym lista zalet wody butelkowanej się kończy. Jej pozyskiwanie, rozlewanie do nieekologicznych opakowań, dystrybucja, a także zarządzanie odpadami szkodzi środowisku, a co za tym idzie – zdrowiu nas wszystkich, także przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 7 =