Mop obrotowy czy płaski – porównujemy zalety obu modeli

Wbrew pozorom wybór mopa nie jest prostym zadaniem. Wśród wielu propozycji, najchętniej wybierany jest mop obrotowy i płaski. Jakie mają zalety te dwa typy akcesoriów do mycia podłóg? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Mop obrotowy a płaski – jakie są między nimi różnice?

Zanim omówimy zalety zarówno mopa obrotowego, jak i płaskiego, warto poznać różnice między wspomnianymi typami mopa. Nie da się ukryć, że mop do podłogi to niezbędne akcesorium, pozwalające cieszyć się czystą przestrzenią w domu. Na rynku można spotkać mopy w wielu wariantach, które różnią się materiałem wykonania, kształtem oraz kolorystyką. Mop płaski jest najchętniej wybierany przez osoby, chcące zadbać o swoje podłogi. Cechą charakterystyczną jest główka w kształcie prostokąta lub trójkąta. Jednak mop obrotowy z każdym, kolejnym rokiem zyskuje na popularności, a  przyczyną jest jego skuteczność w kwestii likwidowania brudu, zwłaszcza w zakamarkach. 

Jakie zalety ma mop obrotowy?

Mop obrotowy stanowi świetną alternatywę wobec standardowego mopa sznurkowego. Produkt tego typu jest przeważnie wykonany z miękkiej mikrofibry. Zazwyczaj każdy mop obrotowy jest sprzedawany również z wiadrem o dużej pojemności. W kontekście samego wiadra warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w kółka, które ułatwiają jego przenoszenie. Decydując się na mop z obrotową główką, podłoga wysycha szybciej. Wszystko za sprawą systemu, który ułatwia wyciskanie niepotrzebnej wody. Wybierając mop obrotowy dobrej jakości, problem smug na podłodze całkowicie zostanie wyeliminowany. Najlepsze modele to również takie, które są wykonane z chłonnego materiału, pozwalające pozbyć się nawet dużego nadmiaru wody. 

Jakie zalety ma mop płaski?

Mop płaski świetnie sobie radzi w przypadku czyszczenia powierzchni gładkich, takie jak kafelki, płytki czy panele. W przypadku gdy nasza podłoga jest wykonana z kamienia, mop tego typu może nie zdać w pełni egzaminu, a samo czyszczenie takim sprzętem może powodować bóle dłoni. Zastanawiając się nad kupnem mopa płaskiego, najlepiej postawić nad kompaktowe rozmiary, które pozwolą z łatwością posprzątać podłogę pod niskimi meblami, szafkami czy kanapami. Jak rozpoznać dobry mop płaski? Modele godne uwagi wyróżniają się stopą o kształcie prostokąta lub trójkąta. Po zakończeniu mycia podłogi, wystarczy wyprać nakładkę z mikrofibry w pralce w temperaturze 60°C. 

Mop obrotowy czy płaski – który wybrać? 

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od naszych indywidualnych preferencji. Mop obrotowy będzie odpowiednim wyborem dla osób, które za pomocą takiego sprzętu chcą dokładnie wyczyścić rogi schodów czy kąty przy ścianach. Ten typ mopa poradzi sobie również ze zaschniętymi plamami i wszelkimi, brudnymi powierzchniami. Z kolei mop płaski pozwala na łatwe mycie paneli, pozostawiając je delikatnie wilgotne. Jednak nie poradzi sobie z czyszczeniem rogów schodów, tak dobrze, jak mop obrotowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + siedemnaście =