Jak wybrać odpowiednie deski podłogowe?

Drewniana podłoga jest estetyczna i trwała, do tego pasuje do każdego wnętrza. Parametry i wygląd desek różnią się jednak między sobą, w zależności od gatunku drewna oraz sposobu ich wykonania. Czym się kierować przy ich wyborze?

Jakie wymiary desek podłogowych?

Deski podłogowe dostępne są w różnych wersjach. Te z litego drewna zazwyczaj mają grubość około 15-22 mm, natomiast ich długość może sięgnąć nawet ponad 2 metry. Rozmiary desek mają znaczenie dla ułożenia podłogi – te długie i szerokie deski najczęściej układa się w prostych liniach od ściany do ściany, z kolei mniejsze elementy mogą tworzyć ozdobne wzory, od klasycznej jodełki po bardziej wymyślne motywy pałacowe.

Odpowiedni gatunek drewna

Drewno występuje w różnych odcieniach, choć warto mieć na uwadze, że drewnianą podłogę zawsze można przemalować na inny kolor, jeśli ten naturalny niezbyt się podoba lub nie pasuje do aranżacji. Równie ważne są też właściwości danego gatunku drewna – bardziej odporne na ścieranie jest drewno twarde, na przykład dąb, a do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka idealnym rozwiązaniem będą dostępne na Podlogizcharakterem.pl deski z drewna egzotycznego, które dobrze znoszą kontakt z wodą i parą.

Deski lite czy warstwowe

Kolejnym istotnym parametrem jest konstrukcja deski podłogowej. Obecnie klienci mogą wybierać między deskami litymi a warstwowymi – te pierwsze wykonane są z jednego kawałka drewna, zaś deski warstwowe powstają wskutek sklejenia ze sobą kilku cienkich warstw drewna. Deski lite wyróżniają się długą żywotnością, wyglądają bardzo naturalnie i można je cyklinować, kiedy podłoga jest już mocno zniszczona. Zaletą desek warstwowych jest ich niższa cena oraz mniejsza podatność na paczenie i rozsychanie.

Czy podłoga ma ogrzewanie?

Do niedawna podłoga drewniana wykluczała możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego, ale obecnie da się już to zrobić. Muszą to być jednak deski dedykowane właśnie do takich zastosowań, odpowiednio przygotowane, ze zwiększoną odpornością na działanie wysokich temperatur. Na ogrzewanie podłogowe nadają się zarówno deski lite, jak i warstwowe, a wybór materiału najlepiej skonsultować z producentem desek oraz osobą odpowiedzialną za projekt instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 18 =